X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
پنج‌شنبه 5 مرداد‌ماه سال 1396

وقف ، سنت حسنه یا کسب درآمد؟

دراین سالهای اخیر به کرات از نارضایتی مستاجرین املاک وقف ، سخن ها شنیده اید و یا خود یکی از مبتلایان این  "" درد "" بوده اید. اینکه بخش اعظمی از مستاجرین موقوفات ، آنهم مستاجرین خوش حسابی که شفافیت پرداخت اجاره سالیانه ملک متصرفی آنان ، گواه بر پایبندی آنان به امور موقوفات است ، دراین سالها از نحوه افزایش اجاره موقوفات ناراضی هستند ، نشان از رویکرد نه چندان جالب بزرگان این اداره فخیمه دارد.رویکردی اقتصادی بر مبنای مادی انگاری


هرچند در این میان نباید از نکوهش کسانی که حق موقوفه تصرفی خود را ادا نمی نمایند ، سرباز زد ، بله متاسفانه هستند کسانی که سالهاست متصرف موقوفات هستند ، بی آنکه حق و حقوق آنرا ادا کرده باشد. اما به راستی این افراد چند درصد مستاجرین را تشکیل می دهند؟


اساسی ترین سوالی که شاید درابتدا به ذهن متبادر شود این است که آیا فلسفه وجودی "" وقف "" کسب درآمد بوده است یا بانیان این امر خیر اهداف دیگری را در سر داشته اند ؟  


کسی که زمین آباد و میلیاردی خود را وقف  اقامه  "" سه شب روضه خوانی "" برای امام حسین ع می نماید و یا آنکس که باغ مشجر خود را وقف خرید و پاشیدن گلاب بر روی عزاداران حسینی نموده است ، قطعا به دنبال کسب درآمد و یا منافع مادی نبوده است و عمل به وقف نامه بی شک هم ضمان شرعی دارد و هم قانونی . اینکه این روزها رشد اجاره موقوفات تابع هیچ ضابطه و قانونی نیست ،

اینکه تنها یک کارشناس در این شهر 100 هزار نفری امین اداره اوقاف است .

اینکه ازامسال حق کارشناسی را باید مستاجر پرداخت نماید ( سنت جدید متولیان اوقاف)

اینکه شنیده می شود کارمندان این اداره خود درصدی در اجاره موقوفات شریک هستند !!!!

اینکه شنیده می شود اعتراض به رای تنها کارشناس موجود در اردکان  مستلزم پرداخت 100 هزار تومان جهت آوردن کارشناس دیگری از یزد ( که صدالبته آن کارشناس نیز امین اداره مربوطه است )

اینکه این امورمردم را از داشتن  موقوفه  منزجر کرده است.

اینکه بانی وقفها گاهی نمی دانند با موقوفاتشان چگونه رفتار می کنند

اینکه دریک طرح سراسری همه روسای ادارات اوقاف ملبس شده اند و شاید کوچکترین اعترض  در منظر برخی هتک حرمت لباس روحانیت محسوب شود

اینکه ناله های سالهای اخیر مستاجرین چندان به جایی نرسیده است

اینکه واقعا رشد نرخ تورم در کشور چند درصد است 

اینکه آیا اداره فخیمه اوقاف و امور خیریه گزارش شفافی را در خصوص اجارات  و مصارف آن  حداقل به مستاجرین ارائه می کند یا خیر

اینکه گاهی اماکنی نظیرامام زاده سید نورالدین  به نمادی از بی توجهی اداره اوقاف به حفظ شانیت یک امام زاده تبدیل شده است و موجبات شرمساری زائرین را فراهم کرده است.

اینکه حتی در هفته وقف نیز دریغ از یک کنفرانس خبری ریاست این اداره در خصوص ارائه گزارش شفاف به مردم 


و دهها  اینکه ...... دیگر علامت های سوالی است که دیگران مسئول باید پاسخگو باشند. هرچند در این میان نباید از کارهای فرهنگی و خوب اداره اوقاف چشم پوشی کرد اما به گمانم کسب رضایت حداقل نسبی  مستاجرین ، وقف را اهداف خود بیشتر نزدیک کرده و دیگران را نیز به خرید ، استفاده و وقف ملک خود بیشتر ترغیب خواهد نمود.


باشد که عمل خیری چون   ""وقف "" که ریشه ای چند صدقرنه در کشورما دارد ، استمراری مضاعف یافته و موجبات دلگری موجرین و مستاجرین را فراهم نماید. 


انشا ء الله 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
 X 
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد